Yageo RT1206CRD0791KL
RT1206CRD0791KL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206CRD0791KL
Brief Description
RES SMD 91K OHM 0.25% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206CRD0791KL.pdf
Availability of RT1206CRD0791KL
QUANTITY
RT1206CRD0791KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206CRD0791KL
Internal Part NumberEIS-RT1206CRD0791KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)91k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206CRD0791KL
Related LinksRT1206C, RT1206CRD0791KL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206CRD0791KL Details Description
Related parts for RT1206CRD0791KL
CABLE CAT5 FTP PATCH GREEN 10M datasheet.pdf
RACK STEEL 23.6X23X70.3 BLK datasheet.pdf
FILTER PERFORM W/CHOKE IEC 12A datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 420MA 1.17 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
RES 43 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 67.3K OHM 0.1% 1W 2512 datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FIXED IND 750UH 3.7A 280 MOHM TH datasheet.pdf