Yageo RT1206CRE07110RL
RT1206CRE07110RL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206CRE07110RL
Brief Description
RES SMD 110 OHM 0.25% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206CRE07110RL.pdf
Availability of RT1206CRE07110RL
QUANTITY
RT1206CRE07110RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206CRE07110RL
Internal Part NumberEIS-RT1206CRE07110RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)110
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206CRE07110RL
Related LinksRT1206CR, RT1206CRE07110RL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206CRE07110RL Details Description
Related parts for RT1206CRE07110RL
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONNECTOR SPRING PIN datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 38TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
RES 39.2 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
SENSOR PRES 150PSI ABSO 3.3V SIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 60POS THRUHL datasheet.pdf
LOW PROFILE, 4 POLE/10 AMP, WC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 22POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CONN DSUB 15POS F R/A ASSY TIN datasheet.pdf