Yageo RT1206CRE07118RL
RT1206CRE07118RL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206CRE07118RL
Brief Description
RES SMD 118 OHM 0.25% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206CRE07118RL.pdf
Availability of RT1206CRE07118RL
QUANTITY
RT1206CRE07118RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206CRE07118RL
Internal Part NumberEIS-RT1206CRE07118RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)118
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206CRE07118RL
Related LinksRT1206CR, RT1206CRE07118RL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206CRE07118RL Details Description
Related parts for RT1206CRE07118RL
IDC CABLE-AKC64G/ AE64M / AKC64G datasheet.pdf
Connector Header 36 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP CHOPPER 1.9MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES 110K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 100 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
DOUBLE COAT TAPE 3/4"X2" 5/PACK datasheet.pdf
CAP TANT 1.2UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB datasheet.pdf
508 TB PLU PLU WF/NUT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 40A SO8FL datasheet.pdf
REPLACEMENT MODULE 48VAC / 60VDC datasheet.pdf