Yageo RT1206CRE0717R8L
RT1206CRE0717R8L picture photo
Mfg. Part Number
RT1206CRE0717R8L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 17.8 OHM 0.25% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206CRE0717R8L.pdf
Availability of RT1206CRE0717R8L
QUANTITY
RT1206CRE0717R8L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206CRE0717R8L
Internal Part NumberEIS-RT1206CRE0717R8L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)17.8
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206CRE0717R8L
Related LinksRT1206CR, RT1206CRE0717R8L Datasheet, Yageo Distributor
RT1206CRE0717R8L Details Description
Related parts for RT1206CRE0717R8L
CONN HEADER 15POS .100 SGL SMD datasheet.pdf
TOOL RATCHET datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
FIXED IND 8.2NH 700MA 120 MOHM datasheet.pdf
HEAT SHRINKABLE CABLE ENTRY SEAL datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
IC CLK GEN LOW JITTER 8USOP datasheet.pdf
BCF 3.81/17/180F SN BK BX datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
DIODE ZENER 62V 200MW SOD323 datasheet.pdf
CAP FILM 1.2NF 10% 310VAC RAD datasheet.pdf