Yageo RT1206CRE0718RL
RT1206CRE0718RL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206CRE0718RL
Brief Description
RES SMD 18 OHM 0.25% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206CRE0718RL.pdf
Availability of RT1206CRE0718RL
QUANTITY
RT1206CRE0718RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206CRE0718RL
Internal Part NumberEIS-RT1206CRE0718RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206CRE0718RL
Related LinksRT1206C, RT1206CRE0718RL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206CRE0718RL Details Description
Related parts for RT1206CRE0718RL
IC 8 BIT A/D MOD FLASH 20-PLCC datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPST 30A 24V datasheet.pdf
HEADER 32POS STR DUAL INSUL 1ROW datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN COVER ADAPTER 50POS GRAY datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
PLUG 10POS 80DEG GRY/RED 5.3-6.5 datasheet.pdf
IC BUFF/DVR OP/DRAIN 1IN SOT25 datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 1.97"L X 1.97"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 12POS PNL MNT SKT datasheet.pdf