Yageo RT1206CRE0719R6L
RT1206CRE0719R6L picture photo
Mfg. Part Number
RT1206CRE0719R6L
Brief Description
RES SMD 19.6 OHM 0.25% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206CRE0719R6L.pdf
Availability of RT1206CRE0719R6L
QUANTITY
RT1206CRE0719R6L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206CRE0719R6L
Internal Part NumberEIS-RT1206CRE0719R6L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)19.6
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206CRE0719R6L
Related LinksRT1206CR, RT1206CRE0719R6L Datasheet, Yageo Distributor
RT1206CRE0719R6L Details Description
Related parts for RT1206CRE0719R6L
OPTOISO 2.5KV TRANS 4-MINI-FLAT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10V 10% 1206 datasheet.pdf
CAP CER 200PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 10NS 48MINIBGA datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRAY 4.74"L X 3.69"W datasheet.pdf
CONN RCPT 3 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf