Yageo RT1206CRE07232RL
RT1206CRE07232RL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206CRE07232RL
Brief Description
RES SMD 232 OHM 0.25% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206CRE07232RL.pdf
Availability of RT1206CRE07232RL
QUANTITY
RT1206CRE07232RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206CRE07232RL
Internal Part NumberEIS-RT1206CRE07232RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)232
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206CRE07232RL
Related LinksRT1206CR, RT1206CRE07232RL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206CRE07232RL Details Description
Related parts for RT1206CRE07232RL
MINI PV CTW 15AU 18-20 AWG datasheet.pdf
BALUN CERAMIC CHIP WIFI 5400MHZ datasheet.pdf
IC CLOCK GENERATOR 8-SOIC datasheet.pdf
IC MASTER I2C-1WIRE 8CH 16-SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 0.056UF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf
RES 0.576 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 32.2 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 12VOUT 100W datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 69MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 15V 2214 datasheet.pdf
CRYSTAL 36.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf