Yageo RT1206CRE07249KL
RT1206CRE07249KL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206CRE07249KL
Brief Description
RES SMD 249K OHM 0.25% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206CRE07249KL.pdf
Availability of RT1206CRE07249KL
QUANTITY
RT1206CRE07249KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206CRE07249KL
Internal Part NumberEIS-RT1206CRE07249KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)249k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206CRE07249KL
Related LinksRT1206CR, RT1206CRE07249KL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206CRE07249KL Details Description
Related parts for RT1206CRE07249KL
RES SMD 59K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 17POS R/A .100 GOLD datasheet.pdf
RES 402K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 511 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC CPLD 256MC 15NS 208PQFP datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 50X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP ALUM 12UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 32 OLIVE datasheet.pdf
CAP FILM 200PF 2% 630VDC AXIAL datasheet.pdf