Yageo RT1206CRE07294RL
RT1206CRE07294RL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206CRE07294RL
Brief Description
RES SMD 294 OHM 0.25% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206CRE07294RL.pdf
Availability of RT1206CRE07294RL
QUANTITY
RT1206CRE07294RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206CRE07294RL
Internal Part NumberEIS-RT1206CRE07294RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)294
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206CRE07294RL
Related LinksRT1206CR, RT1206CRE07294RL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206CRE07294RL Details Description
Related parts for RT1206CRE07294RL
CAP TANT 22UF 6.3V 20% 0805 datasheet.pdf
LED ORANGE CLEAR 2SMD datasheet.pdf
DISPLAY 7SEG HER LC CC 13MM datasheet.pdf
SIDAC 2CH 140/280V 400A TO220A datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 33PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
TRANS NPN 100V 4A TP-FA datasheet.pdf
CONN RING NON-INSUL 4AWG #1/4 datasheet.pdf
CAP TANT POLY 220UF 6.3V 2917 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf