Yageo RT1206CRE07324RL
RT1206CRE07324RL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206CRE07324RL
Brief Description
RES SMD 324 OHM 0.25% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206CRE07324RL.pdf
Availability of RT1206CRE07324RL
QUANTITY
RT1206CRE07324RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206CRE07324RL
Internal Part NumberEIS-RT1206CRE07324RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)324
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206CRE07324RL
Related LinksRT1206CR, RT1206CRE07324RL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206CRE07324RL Details Description
Related parts for RT1206CRE07324RL
IDC CABLE - MKS34K/MC34M/MPR34K datasheet.pdf
Connector Receptacle 12 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SENS OPTO SLOT 3.18MM TRANS THRU datasheet.pdf
SENS FLUORORESIN M4 THRU BEAM datasheet.pdf
CONN HEADER R/A SMD 5POS ZE datasheet.pdf
RES 250 OHM 1.75W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 540MA 784.8 MOHM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf