Yageo RT1206CRE0751R1L
RT1206CRE0751R1L picture photo
Mfg. Part Number
RT1206CRE0751R1L
Brief Description
RES SMD 51.1 OHM 0.25% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206CRE0751R1L.pdf
Availability of RT1206CRE0751R1L
QUANTITY
RT1206CRE0751R1L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206CRE0751R1L
Internal Part NumberEIS-RT1206CRE0751R1L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51.1
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206CRE0751R1L
Related LinksRT1206CR, RT1206CRE0751R1L Datasheet, Yageo Distributor
RT1206CRE0751R1L Details Description
Related parts for RT1206CRE0751R1L
COUNTER LED 6 CHAR 50-250V CHASS datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS .100" STR TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 16PF 50V 0606 datasheet.pdf
RES 4.07K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 160UF 10% 1.2KVDC SCREW datasheet.pdf
RES 249 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 3.65 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TRANSFORMER LAN datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5000K 2SMD datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 18POS GOLD datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 500V SCREW datasheet.pdf