Yageo RT1206CRE07604KL
RT1206CRE07604KL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206CRE07604KL
Brief Description
RES SMD 604K OHM 0.25% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206CRE07604KL.pdf
Availability of RT1206CRE07604KL
QUANTITY
RT1206CRE07604KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206CRE07604KL
Internal Part NumberEIS-RT1206CRE07604KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)604k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206CRE07604KL
Related LinksRT1206CR, RT1206CRE07604KL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206CRE07604KL Details Description
Related parts for RT1206CRE07604KL
CAP FEEDTHRU 47PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 0.75UF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 12POS .156 datasheet.pdf
IC COMPARATOR HS 20-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 390 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 25W datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 300MW SOT23 datasheet.pdf
IC OP AMP XDSL DVR 500MA 12DFN datasheet.pdf
RES 642K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 243 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 1.87K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf