Yageo RT1206CRE0762KL
RT1206CRE0762KL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206CRE0762KL
Brief Description
RES SMD 62K OHM 0.25% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206CRE0762KL.pdf
Availability of RT1206CRE0762KL
QUANTITY
RT1206CRE0762KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206CRE0762KL
Internal Part NumberEIS-RT1206CRE0762KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)62k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206CRE0762KL
Related LinksRT1206C, RT1206CRE0762KL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206CRE0762KL Details Description
Related parts for RT1206CRE0762KL
SWITCH ROCKER SPDT 7.5A 125V datasheet.pdf
CAP ALUM 18000UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf