Yageo RT1206DRD07124RL
RT1206DRD07124RL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206DRD07124RL
Brief Description
RES SMD 124 OHM 0.5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206DRD07124RL.pdf
Availability of RT1206DRD07124RL
QUANTITY
RT1206DRD07124RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206DRD07124RL
Internal Part NumberEIS-RT1206DRD07124RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)124
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206DRD07124RL
Related LinksRT1206DR, RT1206DRD07124RL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206DRD07124RL Details Description
Related parts for RT1206DRD07124RL
CAP 220MF -20% +80% 3.3V SMD datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 34-PCM datasheet.pdf
IC CPU SUPERV 32K EE 8-SOIC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 79POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
VARIABLE FRICT ARM W/CAM BRACK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 28 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 13.7K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN FFC VERT 33POS 1.25MM PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
STD CABLE TIES ON REEL NAT 12.5" datasheet.pdf