Yageo RT1206DRD07130RL
RT1206DRD07130RL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206DRD07130RL
Brief Description
RES SMD 130 OHM 0.5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206DRD07130RL.pdf
Availability of RT1206DRD07130RL
QUANTITY
RT1206DRD07130RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206DRD07130RL
Internal Part NumberEIS-RT1206DRD07130RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)130
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)