Yageo RT1206DRD071K4L
RT1206DRD071K4L picture photo
Mfg. Part Number
RT1206DRD071K4L
Brief Description
RES SMD 1.4K OHM 0.5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206DRD071K4L.pdf
Availability of RT1206DRD071K4L
QUANTITY
RT1206DRD071K4L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206DRD071K4L
Internal Part NumberEIS-RT1206DRD071K4L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.4k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206DRD071K4L
Related LinksRT1206D, RT1206DRD071K4L Datasheet, Yageo Distributor
RT1206DRD071K4L Details Description
Related parts for RT1206DRD071K4L
IC REG BUCK ADJ 20A SYNC 256BGA datasheet.pdf
RES 13.3 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 681K OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
FUSE GLASS 1.6A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
RES SMD 2.61K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
SW SIDE ROTARY WIRELESS STEEL datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 1A 120V datasheet.pdf
SGE-245-4-2440 01000M SFTY EDGE datasheet.pdf
DIP CABLE 14POS datasheet.pdf