Yageo RT1206DRD0726K7L
RT1206DRD0726K7L picture photo
Mfg. Part Number
RT1206DRD0726K7L
Brief Description
RES SMD 26.7K OHM 0.5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206DRD0726K7L.pdf
Availability of RT1206DRD0726K7L
QUANTITY
RT1206DRD0726K7L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206DRD0726K7L
Internal Part NumberEIS-RT1206DRD0726K7L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)26.7k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206DRD0726K7L
Related LinksRT1206DR, RT1206DRD0726K7L Datasheet, Yageo Distributor
RT1206DRD0726K7L Details Description
Related parts for RT1206DRD0726K7L
CAP CER 0.27UF 6.3V X7R 0603 datasheet.pdf
CAP CER 13PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
IC ADC 10BIT 38KSPS 11CH 20-SSOP datasheet.pdf
IC SRAM 256KBIT 25NS 28TSOP datasheet.pdf
CONN HDR 2MM VERT W/SCREW 42POS datasheet.pdf
CONN HEADR 58POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
CONN HEADER 15POS VERT .156 GOLD datasheet.pdf
RES 243 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 1W 0.25% AXIAL datasheet.pdf