Yageo RT1206DRD0733RL
RT1206DRD0733RL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206DRD0733RL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 33 OHM 0.5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206DRD0733RL.pdf
Availability of RT1206DRD0733RL
QUANTITY
RT1206DRD0733RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206DRD0733RL
Internal Part NumberEIS-RT1206DRD0733RL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)33
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206DRD0733RL
Related LinksRT1206D, RT1206DRD0733RL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206DRD0733RL Details Description
Related parts for RT1206DRD0733RL
IC REG LDO 3.3V 0.1A SC70-5 datasheet.pdf
RACK ALUMINUM RELAY 77" X 19" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC ADC 16BIT DELTA SIG 8-DFN datasheet.pdf
TRANS PNP 30V 1.5A TO226 datasheet.pdf
IC FIFO 4096X18 2.5V 5NS 144BGA datasheet.pdf
POWER ENTRY MOD W/FLTR 10A M5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
CABLE 10COND 18AWG BLACK 500' datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 25POS SMD datasheet.pdf
RES SMD 47.5K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf