Yageo RT1206DRD0737R4L
RT1206DRD0737R4L picture photo
Mfg. Part Number
RT1206DRD0737R4L
Brief Description
RES SMD 37.4 OHM 0.5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206DRD0737R4L.pdf
Availability of RT1206DRD0737R4L
QUANTITY
RT1206DRD0737R4L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206DRD0737R4L
Internal Part NumberEIS-RT1206DRD0737R4L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)37.4
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206DRD0737R4L
Related LinksRT1206DR, RT1206DRD0737R4L Datasheet, Yageo Distributor
RT1206DRD0737R4L Details Description
Related parts for RT1206DRD0737R4L
RES SMD 18K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MOUNTING ACCESSORIES datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT SC-SC DUPLEX datasheet.pdf
MULTI-PAIR 8COND 22AWG 1000' datasheet.pdf
CLOSURE END SEAL DOUBLE PORT datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS IN-LINE datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN CAP SZ 16 MTL CHAIN WTRPRF datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 3A datasheet.pdf