Yageo RT1206DRD0739R2L
RT1206DRD0739R2L picture photo
Mfg. Part Number
RT1206DRD0739R2L
Brief Description
RES SMD 39.2 OHM 0.5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206DRD0739R2L.pdf
Availability of RT1206DRD0739R2L
QUANTITY
RT1206DRD0739R2L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206DRD0739R2L
Internal Part NumberEIS-RT1206DRD0739R2L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)39.2
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206DRD0739R2L
Related LinksRT1206DR, RT1206DRD0739R2L Datasheet, Yageo Distributor
RT1206DRD0739R2L Details Description
Related parts for RT1206DRD0739R2L
RECT BRG 3PHA 1200V 110A MTK datasheet.pdf
FACEPLATE SNAP ON VERT OFFWHITE datasheet.pdf
IC TRANSCVR TRI-ST 16BIT 48SSOP datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CAP MICA 51PF 1% 500V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
RES 13K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
TERMINAL MARKER DEK 5/3.5 MC datasheet.pdf
RES SMD 14.3K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
15000UF 250V 76X220MM 105C 5000H datasheet.pdf