Yageo RT1206DRD0745R3L
RT1206DRD0745R3L picture photo
Mfg. Part Number
RT1206DRD0745R3L
Brief Description
RES SMD 45.3 OHM 0.5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206DRD0745R3L.pdf
Availability of RT1206DRD0745R3L
QUANTITY
RT1206DRD0745R3L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206DRD0745R3L
Internal Part NumberEIS-RT1206DRD0745R3L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)45.3
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206DRD0745R3L
Related LinksRT1206DR, RT1206DRD0745R3L Datasheet, Yageo Distributor
RT1206DRD0745R3L Details Description
Related parts for RT1206DRD0745R3L
CAP CER 470PF 500V Y5P RADIAL datasheet.pdf
IC CLK PLL SYNC 25-400MHZ 32LQFP datasheet.pdf
RES SMD 29.4K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
SEATING TL HDR 4 PR 20 COL datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN 09VOUT datasheet.pdf
RES 160 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CAP TANT 1.0UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 440VAC Y5V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156" datasheet.pdf