Yageo RT1206DRD0782KL
RT1206DRD0782KL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206DRD0782KL
Brief Description
RES SMD 82K OHM 0.5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206DRD0782KL.pdf
Availability of RT1206DRD0782KL
QUANTITY
RT1206DRD0782KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206DRD0782KL
Internal Part NumberEIS-RT1206DRD0782KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)82k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206DRD0782KL
Related LinksRT1206D, RT1206DRD0782KL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206DRD0782KL Details Description
Related parts for RT1206DRD0782KL
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 18PF 150V 0606 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 300 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN BASE BOTTOM SZB10 datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
BNC COUPLING ADPTR FML-FML datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
50POS F SC 4-40INS FILTER 3 datasheet.pdf