Yageo RT1206DRD0786R6L
RT1206DRD0786R6L picture photo
Mfg. Part Number
RT1206DRD0786R6L
Brief Description
RES SMD 86.6 OHM 0.5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206DRD0786R6L.pdf
Availability of RT1206DRD0786R6L
QUANTITY
RT1206DRD0786R6L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206DRD0786R6L
Internal Part NumberEIS-RT1206DRD0786R6L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)86.6
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206DRD0786R6L
Related LinksRT1206DR, RT1206DRD0786R6L Datasheet, Yageo Distributor
RT1206DRD0786R6L Details Description
Related parts for RT1206DRD0786R6L
DIODE GEN PURP 100V 3A SMC datasheet.pdf
RES ARRAY 6 RES 33 OHM 12SRT datasheet.pdf
CIR BRKR 15A 250VAC 80VDC datasheet.pdf
SOCKET DIN-RAIL 90-140VAC CN SER datasheet.pdf
CBL RIBN 26COND 0.050 GRAY 275' datasheet.pdf
RES 665K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
BUTTON FOR SWES AND INDICATORS datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 5% 15V AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 32.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
Connector Socket 9 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 8POS GOLD datasheet.pdf