Yageo RT1206DRD0790R9L
RT1206DRD0790R9L picture photo
Mfg. Part Number
RT1206DRD0790R9L
Brief Description
RES SMD 90.9 OHM 0.5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206DRD0790R9L.pdf
Availability of RT1206DRD0790R9L
QUANTITY
RT1206DRD0790R9L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206DRD0790R9L
Internal Part NumberEIS-RT1206DRD0790R9L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)90.9
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206DRD0790R9L
Related LinksRT1206DR, RT1206DRD0790R9L Datasheet, Yageo Distributor
RT1206DRD0790R9L Details Description
Related parts for RT1206DRD0790R9L
MUX FIBER OPTIC SC CONN 1471NM datasheet.pdf
CONN TERM FEMALE 22-24AWG datasheet.pdf
RELAY SSR PANEL MOUNT datasheet.pdf
FIXED IND 22.7UH 1.6A 63 MOHM datasheet.pdf
HEADER 56POS STR DUAL INSUL 2ROW datasheet.pdf
RES 34.8 OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONN ASSY HDR TINMAN datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN SOCKET .4MM 60POS SMD datasheet.pdf