Yageo RT1206DRE0710R5L
RT1206DRE0710R5L picture photo
Mfg. Part Number
RT1206DRE0710R5L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 10.5 OHM 0.5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206DRE0710R5L.pdf
Availability of RT1206DRE0710R5L
QUANTITY
RT1206DRE0710R5L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206DRE0710R5L
Internal Part NumberEIS-RT1206DRE0710R5L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10.5
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206DRE0710R5L
Related LinksRT1206DR, RT1206DRE0710R5L Datasheet, Yageo Distributor
RT1206DRE0710R5L Details Description
Related parts for RT1206DRE0710R5L
RES SMD 301 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 11A D2PAK datasheet.pdf
IC Z8 GP MCU 8K OTP 40DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
Connector Receptacle 15 Position 0.156" (3.96mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC REL/SS OUT 24V datasheet.pdf