Yageo RT1206DRE0711R3L
RT1206DRE0711R3L picture photo
Mfg. Part Number
RT1206DRE0711R3L
Brief Description
RES SMD 11.3 OHM 0.5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206DRE0711R3L.pdf
Availability of RT1206DRE0711R3L
QUANTITY
RT1206DRE0711R3L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206DRE0711R3L
Internal Part NumberEIS-RT1206DRE0711R3L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11.3
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206DRE0711R3L
Related LinksRT1206DR, RT1206DRE0711R3L Datasheet, Yageo Distributor
RT1206DRE0711R3L Details Description
Related parts for RT1206DRE0711R3L
RES SMD 27.4K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 235MHZ 8SOPWRPAD datasheet.pdf
IC DAC 10BIT SRL 3V 8TSSOP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
RES 10 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS CABLE SKT datasheet.pdf
RES 68 OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
HSI NARROW datasheet.pdf
INDUCTOR, 6.0 X 5.4 X 3.0, 10 UH datasheet.pdf