Yageo RT1206DRE0711R3L
RT1206DRE0711R3L picture photo
Mfg. Part Number
RT1206DRE0711R3L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 11.3 OHM 0.5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206DRE0711R3L.pdf
Availability of RT1206DRE0711R3L
QUANTITY
RT1206DRE0711R3L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206DRE0711R3L
Internal Part NumberEIS-RT1206DRE0711R3L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11.3
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206DRE0711R3L
Related LinksRT1206DR, RT1206DRE0711R3L Datasheet, Yageo Distributor
RT1206DRE0711R3L Details Description
Related parts for RT1206DRE0711R3L
RES SMD 634K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 50V NP0 1210 datasheet.pdf
IC TXRX T1/E1/J1 100-CSBGA datasheet.pdf
CAP ALUM 39UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 20V 20% 2410 datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf