Yageo RT1206DRE07143KL
RT1206DRE07143KL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206DRE07143KL
Brief Description
RES SMD 143K OHM 0.5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206DRE07143KL.pdf
Availability of RT1206DRE07143KL
QUANTITY
RT1206DRE07143KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206DRE07143KL
Internal Part NumberEIS-RT1206DRE07143KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)143k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206DRE07143KL
Related LinksRT1206DR, RT1206DRE07143KL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206DRE07143KL Details Description
Related parts for RT1206DRE07143KL
RES SMD 590 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 116KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CONN RCPT CPC 6POS FREE SLD TAIL datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
IC USB PWR CTRLR DUAL 8DFN datasheet.pdf
RES 30 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 0.05A SPST datasheet.pdf
RES 10 OHM 0.6W 0.05% RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 12POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
SCREWDRIVER SLOTTED 5/32" 6.75" datasheet.pdf
RES 120 OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf