Yageo RT1206DRE0718RL
RT1206DRE0718RL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206DRE0718RL
Brief Description
RES SMD 18 OHM 0.5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206DRE0718RL.pdf
Availability of RT1206DRE0718RL
QUANTITY
RT1206DRE0718RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206DRE0718RL
Internal Part NumberEIS-RT1206DRE0718RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206DRE0718RL
Related LinksRT1206D, RT1206DRE0718RL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206DRE0718RL Details Description
Related parts for RT1206DRE0718RL
D-SUB CABLE MML25K/MC26G/MFL25K datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V NP0 AXIAL datasheet.pdf
IC DAC 10BIT I2C/SRL 8MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 145VWM 234VC DO214AB datasheet.pdf
CONN HDR 6POS 2.54MM T/H GOLD datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 8 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf