Yageo RT1206DRE071K54L
RT1206DRE071K54L picture photo
Mfg. Part Number
RT1206DRE071K54L
Brief Description
RES SMD 1.54K OHM 0.5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206DRE071K54L.pdf
Availability of RT1206DRE071K54L
QUANTITY
RT1206DRE071K54L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206DRE071K54L
Internal Part NumberEIS-RT1206DRE071K54L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.54k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206DRE071K54L
Related LinksRT1206DR, RT1206DRE071K54L Datasheet, Yageo Distributor
RT1206DRE071K54L Details Description
Related parts for RT1206DRE071K54L
CONN EDGECARD 38POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
IC BUFF DVR 16BIT LOW V 54FBGA datasheet.pdf
RES 56 OHM 7W 5% RADIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
IC CURRENT SHUNT MONITOR 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION datasheet.pdf
PKSI-S TERMINATION TOOL datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM datasheet.pdf
TV 18C 18#20 PIN J/N RECP datasheet.pdf
47UF 35V 6.3X11 105C RAD datasheet.pdf