Yageo RT1206DRE0724KL
RT1206DRE0724KL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206DRE0724KL
Brief Description
RES SMD 24K OHM 0.5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206DRE0724KL.pdf
Availability of RT1206DRE0724KL
QUANTITY
RT1206DRE0724KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206DRE0724KL
Internal Part NumberEIS-RT1206DRE0724KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)24k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206DRE0724KL
Related LinksRT1206D, RT1206DRE0724KL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206DRE0724KL Details Description
Related parts for RT1206DRE0724KL
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 6V 15W datasheet.pdf
RES SMD 316 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 820K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 91PF 200V NP0 1210 datasheet.pdf
IC SRAM 128KBIT 25NS 84PLCC datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-27VIN +/-3.3VOUT datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS RT ANG W/SCKTS datasheet.pdf
CAP ALUM 620UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
LENS FOR INCAND DISPLAY AML41J datasheet.pdf
SENSOR PROX PNP 2.1MM 12-24VDC datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10% 15V 2711 datasheet.pdf