Yageo RT1206DRE07270KL
RT1206DRE07270KL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206DRE07270KL
Brief Description
RES SMD 270K OHM 0.5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206DRE07270KL.pdf
Availability of RT1206DRE07270KL
QUANTITY
RT1206DRE07270KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206DRE07270KL
Internal Part NumberEIS-RT1206DRE07270KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)270k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206DRE07270KL
Related LinksRT1206DR, RT1206DRE07270KL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206DRE07270KL Details Description
Related parts for RT1206DRE07270KL
SWITCH ROLLER DPDT 20A QC TERM datasheet.pdf
CONN SSMA JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 5 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
IC GATE NAND 1CH 8-INP 14-DHVQFN datasheet.pdf
TRIMMER 200 OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 100POS PIN datasheet.pdf
TVS DIODE 30VWM 48.4VC DO-214AB datasheet.pdf
FERRITE CHIP BEAD datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 35UF 5% 250VAC datasheet.pdf