Yageo RT1206DRE0727KL
RT1206DRE0727KL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206DRE0727KL
Brief Description
RES SMD 27K OHM 0.5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206DRE0727KL.pdf
Availability of RT1206DRE0727KL
QUANTITY
RT1206DRE0727KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206DRE0727KL
Internal Part NumberEIS-RT1206DRE0727KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)27k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206DRE0727KL
Related LinksRT1206D, RT1206DRE0727KL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206DRE0727KL Details Description
Related parts for RT1206DRE0727KL
SENSOR TEMPERATURE SPI SOT23-6 datasheet.pdf
VARISTOR 180V 2.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 3.3VIN 3.3V DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES SMD 261K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 221K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 16.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 44.2K OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 13POS PIN datasheet.pdf