Yageo RT1206DRE072K21L
RT1206DRE072K21L picture photo
Mfg. Part Number
RT1206DRE072K21L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.21K OHM 0.5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206DRE072K21L.pdf
Availability of RT1206DRE072K21L
QUANTITY
RT1206DRE072K21L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206DRE072K21L
Internal Part NumberEIS-RT1206DRE072K21L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.21k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206DRE072K21L
Related LinksRT1206DR, RT1206DRE072K21L Datasheet, Yageo Distributor
RT1206DRE072K21L Details Description
Related parts for RT1206DRE072K21L
CONN RECEPT PIN .065-.082" .159" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EYELET datasheet.pdf
PENCIL HOT AIR 100W W/WDH30 STND datasheet.pdf
IC POT DGTL SNGL 10K RHEO 8DFN datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V/2.8V 0.3A 8LFCSP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
Connector Receptacle 50 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES 43.2 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 4POS WALL MNT PIN datasheet.pdf