Yageo RT1206DRE072K4L
RT1206DRE072K4L picture photo
Mfg. Part Number
RT1206DRE072K4L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.4K OHM 0.5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206DRE072K4L.pdf
Availability of RT1206DRE072K4L
QUANTITY
RT1206DRE072K4L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206DRE072K4L
Internal Part NumberEIS-RT1206DRE072K4L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.4k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206DRE072K4L
Related LinksRT1206D, RT1206DRE072K4L Datasheet, Yageo Distributor
RT1206DRE072K4L Details Description
Related parts for RT1206DRE072K4L
HOSE VACUUM REPL ESD PROTECT 6' datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
SWITCH LIMIT PLUNGER SPDT 15A datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
CAP TANT 0.1UF 50V 10% 1305 datasheet.pdf
RES 383K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS 2.5MM TH datasheet.pdf
Connector Header 47 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf