Yageo RT1206DRE072K8L
RT1206DRE072K8L picture photo
Mfg. Part Number
RT1206DRE072K8L
Brief Description
RES SMD 2.8K OHM 0.5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206DRE072K8L.pdf
Availability of RT1206DRE072K8L
QUANTITY
RT1206DRE072K8L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206DRE072K8L
Internal Part NumberEIS-RT1206DRE072K8L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.8k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206DRE072K8L
Related LinksRT1206D, RT1206DRE072K8L Datasheet, Yageo Distributor
RT1206DRE072K8L Details Description
Related parts for RT1206DRE072K8L
VOLTMETER 2VDC LED PANEL MOUNT datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 1.6A 250VAC 2SMD datasheet.pdf
CONN JUNCTION SHELL 36POS STRGT datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 132KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
RES SMD 44.2 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 332 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 118 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 249 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
IC PCI SW 32LANE 8PORT 484BGA datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf
120UF 420V 22X30MM 105C 2000H datasheet.pdf