Yageo RT1206DRE0731R6L
RT1206DRE0731R6L picture photo
Mfg. Part Number
RT1206DRE0731R6L
Brief Description
RES SMD 31.6 OHM 0.5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206DRE0731R6L.pdf
Availability of RT1206DRE0731R6L
QUANTITY
RT1206DRE0731R6L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206DRE0731R6L
Internal Part NumberEIS-RT1206DRE0731R6L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)31.6
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206DRE0731R6L
Related LinksRT1206DR, RT1206DRE0731R6L Datasheet, Yageo Distributor
RT1206DRE0731R6L Details Description
Related parts for RT1206DRE0731R6L
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V D2PAK datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 630V C0G 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 10V AXIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPST 3A 24V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
HOOD COVER ANCHOR FOR XM CONN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 11POS SCKT datasheet.pdf
RES 11K OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN FFC FPC TOP 17POS 1MM R/A datasheet.pdf
PWR RATED MULTI-CHAN RACEWAY datasheet.pdf
RING CORE DBL CHOKE 5.1MH 21A datasheet.pdf