Yageo RT1206DRE0733K2L
RT1206DRE0733K2L picture photo
Mfg. Part Number
RT1206DRE0733K2L
Brief Description
RES SMD 33.2K OHM 0.5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206DRE0733K2L.pdf
Availability of RT1206DRE0733K2L
QUANTITY
RT1206DRE0733K2L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206DRE0733K2L
Internal Part NumberEIS-RT1206DRE0733K2L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)33.2k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206DRE0733K2L
Related LinksRT1206DR, RT1206DRE0733K2L Datasheet, Yageo Distributor
RT1206DRE0733K2L Details Description
Related parts for RT1206DRE0733K2L
IC REG LDO 1.8V 1.5A TO220-5 datasheet.pdf
IC REG BUCK 1.875V 0.35A 5USMD datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
CABLE CAT6 8COND 23AWG PNK 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SRL 1MSPS 28TQFN datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 5.5VOUT 75W datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
IC DDR2 1GB 333MHZ 84BGA datasheet.pdf
TVS DIODE 10VWM 17VC DO-215AA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.433" (11.00mm) datasheet.pdf