Yageo RT1206DRE0736K5L
RT1206DRE0736K5L picture photo
Mfg. Part Number
RT1206DRE0736K5L
Brief Description
RES SMD 36.5K OHM 0.5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206DRE0736K5L.pdf
Availability of RT1206DRE0736K5L
QUANTITY
RT1206DRE0736K5L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206DRE0736K5L
Internal Part NumberEIS-RT1206DRE0736K5L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)36.5k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206DRE0736K5L
Related LinksRT1206DR, RT1206DRE0736K5L Datasheet, Yageo Distributor
RT1206DRE0736K5L Details Description
Related parts for RT1206DRE0736K5L
SENSOR CURRENT HALL 5A DC datasheet.pdf
RES 34K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 3MHZ 14SO datasheet.pdf
RESISTOR POWER ADJ 25K OHM 50W datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 50V datasheet.pdf
LED CBI 3MM 4X4 QUAD YLW CLEAR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 40A 200W datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
CAP CER 820PF 10V X7R 01005 datasheet.pdf
CONN .5MM HORZ BOTTOM SMD 24POS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 13POS SKT datasheet.pdf