Yageo RT1206DRE073K4L
RT1206DRE073K4L picture photo
Mfg. Part Number
RT1206DRE073K4L
Brief Description
RES SMD 3.4K OHM 0.5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206DRE073K4L.pdf
Availability of RT1206DRE073K4L
QUANTITY
RT1206DRE073K4L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206DRE073K4L
Internal Part NumberEIS-RT1206DRE073K4L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.4k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206DRE073K4L
Related LinksRT1206D, RT1206DRE073K4L Datasheet, Yageo Distributor
RT1206DRE073K4L Details Description
Related parts for RT1206DRE073K4L
FIXED IND 8.2UH 165MA 2.2 OHM TH datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
ACCESSORY GATE WIRE FOR TO-240 datasheet.pdf
CONN PIN WIRE 12-10AWG P-G datasheet.pdf
CONN HEADER 76POS 2MM VERT SMD datasheet.pdf
SCR MOD DUAL 1200V 150A datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf