Yageo RT1206DRE0745R3L
RT1206DRE0745R3L picture photo
Mfg. Part Number
RT1206DRE0745R3L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 45.3 OHM 0.5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206DRE0745R3L.pdf
Availability of RT1206DRE0745R3L
QUANTITY
RT1206DRE0745R3L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206DRE0745R3L
Internal Part NumberEIS-RT1206DRE0745R3L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)45.3
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206DRE0745R3L
Related LinksRT1206DR, RT1206DRE0745R3L Datasheet, Yageo Distributor
RT1206DRE0745R3L Details Description
Related parts for RT1206DRE0745R3L
IC MOSFET DRVR SYNC BUCK 10-DFN datasheet.pdf
RES SMD 47.5K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 10POS .050" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CAP NIOB OXID 68UF 20% 6.3V 2917 datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.125" NYLON 12MM datasheet.pdf
RES 953K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
CONN HDR 6POS 0.100 SMD datasheet.pdf
RES SMD 12K OHM 0.1% 0.3W 1206 datasheet.pdf