Yageo RT1206DRE07536RL
RT1206DRE07536RL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206DRE07536RL
Brief Description
RES SMD 536 OHM 0.5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206DRE07536RL.pdf
Availability of RT1206DRE07536RL
QUANTITY
RT1206DRE07536RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206DRE07536RL
Internal Part NumberEIS-RT1206DRE07536RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)536
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206DRE07536RL
Related LinksRT1206DR, RT1206DRE07536RL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206DRE07536RL Details Description
Related parts for RT1206DRE07536RL
RES SMD 16.5KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG BUCK 1.8V 2A SYNC 16LFCSP datasheet.pdf
ANTENNA GPS PATCH 1575MHZ datasheet.pdf
RES SMD 910 OHM 5% 5W 5329 datasheet.pdf
RES SMD 36.5 OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
RES 909K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
DGTL ISO 3.75KV GEN PURP 20SSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 100A LFPAK datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf