Yageo RT1206DRE07560KL
RT1206DRE07560KL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206DRE07560KL
Brief Description
RES SMD 560K OHM 0.5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206DRE07560KL.pdf
Availability of RT1206DRE07560KL
QUANTITY
RT1206DRE07560KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206DRE07560KL
Internal Part NumberEIS-RT1206DRE07560KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)560k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206DRE07560KL
Related LinksRT1206DR, RT1206DRE07560KL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206DRE07560KL Details Description
Related parts for RT1206DRE07560KL
LED SS 5V GREEN DIFF PCB 3MM datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL R/A 56POS datasheet.pdf
FITTING OUT COR LD/LDP3/CD3 OWHT datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 22K OHM 2512 datasheet.pdf
EJC LTC.100"SHD HD.0100"VER 30GD datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 16BIT 48SSOP datasheet.pdf
LED 7MM GREEN PMI W GASKET datasheet.pdf
RES 27.7K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 1000UF 20% 15V AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 36POS GOLD datasheet.pdf
Connector Socket 18 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 1.2M OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf