Yageo RT1206DRE07590RL
RT1206DRE07590RL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206DRE07590RL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 590 OHM 0.5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206DRE07590RL.pdf
Availability of RT1206DRE07590RL
QUANTITY
RT1206DRE07590RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206DRE07590RL
Internal Part NumberEIS-RT1206DRE07590RL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)590
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206DRE07590RL
Related LinksRT1206DR, RT1206DRE07590RL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206DRE07590RL Details Description
Related parts for RT1206DRE07590RL
IDC CABLE - HKR30H/AE30M/HKR30H datasheet.pdf
RES SMD 360 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN FFC TOP 36POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 5A 32VDC 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
RES 30.9 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 22NH 600MA 140 MOHM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP CER 51PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf