Yageo RT1206DRE07680KL
RT1206DRE07680KL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206DRE07680KL
Brief Description
RES SMD 680K OHM 0.5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206DRE07680KL.pdf
Availability of RT1206DRE07680KL
QUANTITY
RT1206DRE07680KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206DRE07680KL
Internal Part NumberEIS-RT1206DRE07680KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)680k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206DRE07680KL
Related LinksRT1206DR, RT1206DRE07680KL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206DRE07680KL Details Description
Related parts for RT1206DRE07680KL
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 130 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 499 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
322A134-25/225-0 datasheet.pdf
RES 3.92M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 140 OHM 1% 5W datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 215MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 0.33 OHM 5% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 50V 20% 2917 datasheet.pdf
RESISTOR POWER ADJ 150 OHM 12W datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 EXTEND 88POS datasheet.pdf
MICRO 51C S 48" WHT NI datasheet.pdf