Yageo RT1206DRE07787RL
RT1206DRE07787RL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206DRE07787RL
Brief Description
RES SMD 787 OHM 0.5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206DRE07787RL.pdf
Availability of RT1206DRE07787RL
QUANTITY
RT1206DRE07787RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206DRE07787RL
Internal Part NumberEIS-RT1206DRE07787RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)787
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206DRE07787RL
Related LinksRT1206DR, RT1206DRE07787RL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206DRE07787RL Details Description
Related parts for RT1206DRE07787RL
SENSOR TEMPERATURE SMBUS MICRO8 datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 25V 10% RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
RES SMD 1 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W datasheet.pdf
RES 665 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.69K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH LIMIT WHEEL PLUNG SPDTX2 datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR TOGGLE datasheet.pdf
CBL RIBN 50COND 0.050 GRAY 100' datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET ZIF 28POS GLD datasheet.pdf