Yageo RT1206DRE078K2L
RT1206DRE078K2L picture photo
Mfg. Part Number
RT1206DRE078K2L
Brief Description
RES SMD 8.2K OHM 0.5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206DRE078K2L.pdf
Availability of RT1206DRE078K2L
QUANTITY
RT1206DRE078K2L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206DRE078K2L
Internal Part NumberEIS-RT1206DRE078K2L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.2k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206DRE078K2L
Related LinksRT1206D, RT1206DRE078K2L Datasheet, Yageo Distributor
RT1206DRE078K2L Details Description
Related parts for RT1206DRE078K2L
RES 294 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
IC VREF SERIES/SHUNT 5V 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 14.3 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 4.99K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TRIMMER 47K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
CONN HSNG RCPT JAM NUT 4POS SKT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS STR 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.2A SOT23-5 datasheet.pdf