Yageo RT1206DRE07910KL
RT1206DRE07910KL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206DRE07910KL
Brief Description
RES SMD 910K OHM 0.5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206DRE07910KL.pdf
Availability of RT1206DRE07910KL
QUANTITY
RT1206DRE07910KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206DRE07910KL
Internal Part NumberEIS-RT1206DRE07910KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)910k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206DRE07910KL
Related LinksRT1206DR, RT1206DRE07910KL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206DRE07910KL Details Description
Related parts for RT1206DRE07910KL
BATTERY PACK 9.6V 1200 MAH NICAD datasheet.pdf
CONN HDR 16POS A/PIN STR PCB datasheet.pdf
CONN RING TONGUE 16-14AWG #1/4 datasheet.pdf
IC CLK MUX ZD GLITCHFREE 16TSSOP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 61POS WALL MT PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 53POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 8POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf
MOTOR SYNC AC GEAR 3.5W 230V datasheet.pdf