Yageo RT1206DRE079K76L
RT1206DRE079K76L picture photo
Mfg. Part Number
RT1206DRE079K76L
Brief Description
RES SMD 9.76K OHM 0.5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206DRE079K76L.pdf
Availability of RT1206DRE079K76L
QUANTITY
RT1206DRE079K76L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206DRE079K76L
Internal Part NumberEIS-RT1206DRE079K76L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)9.76k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206DRE079K76L
Related LinksRT1206DR, RT1206DRE079K76L Datasheet, Yageo Distributor
RT1206DRE079K76L Details Description
Related parts for RT1206DRE079K76L
RELAY RF SPDT 10MA 12V datasheet.pdf
RES SMD 5.23K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
QSFP MM50 OM2 ASSY OFNP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W datasheet.pdf
RES 237 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 4POS PIN datasheet.pdf
IC DCDC CONV STPDN DL LDO 20TQFN datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X9.5MM XCUT SFP datasheet.pdf
RES SMD 6.65 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf