Yageo RT1206FRE07107KL
RT1206FRE07107KL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206FRE07107KL
Brief Description
RES SMD 107K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206FRE07107KL.pdf
Availability of RT1206FRE07107KL
QUANTITY
RT1206FRE07107KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206FRE07107KL
Internal Part NumberEIS-RT1206FRE07107KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)107k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206FRE07107KL
Related LinksRT1206FR, RT1206FRE07107KL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206FRE07107KL Details Description
Related parts for RT1206FRE07107KL
IC OPAMP VFB 70MHZ 8SOIC datasheet.pdf
BRD SPT SNAP FIT/LOCK NYLON 3/4" datasheet.pdf
CABINET CLASSIC II 22.81" GRAY datasheet.pdf
IDC CABLE - CKC50S/AE50G/CPC50S datasheet.pdf
SENSOR 300PSIS 7/16 UNF 4-20MA datasheet.pdf
LEC CBI 2MM 3-LEVEL GRN,GRN,GRN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS PIN datasheet.pdf
RES 26.4 OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
IC OPAMP GP 4MHZ 8MSOP datasheet.pdf